Skip to content

1706 Anchorage DriveForked River, NJ 08731

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block211
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-BG 1674
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,674
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
48%
Improvement Value:$154,300
52%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+7.0%
2024$7,031+6.5%
2023$6,604+3.3%
2022$6,393+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 4081, Page 294