Skip to content

213 Clearwater DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 6, 2010

Property Information

Block218
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1672
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,672
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,700
60%
Improvement Value:$127,000
40%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+7.0%
2024$7,550+6.5%
2023$7,091+3.3%
2022$6,865+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 14640, Page 1064

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5639, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1960