Skip to content

18 Hollywood Blvd SoForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 17, 2003

Property Information

Block221.02
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1342
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,342
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
61%
Improvement Value:$131,300
39%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+7.2%
2024$7,724+6.7%
2023$7,239+3.4%
2022$7,000+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11663, Page 1347

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5067, Page 877

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 4321, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1985