Skip to content

3 Hollywood Blvd NoForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Feb 15, 2001

Property Information

Block221.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1470
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,470
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
39%
Improvement Value:$124,900
61%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,167+7.0%
2024$4,830+6.6%
2023$4,530+3.3%
2022$4,386+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 10315, Page 1442

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5439, Page 714

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4141, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1972