Skip to content

456 Admiral RoadForked River, NJ 08731

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block226.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2390
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,390
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
35%
Improvement Value:$201,500
65%
Total Assessment$308,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+3.5%
2024$7,308+6.5%
2023$6,864+3.3%
2022$6,645+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,390DeedBook 20148, Page 1026Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5160, Page 233

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3861, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1971