Skip to content

480 Admiral RoadForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block226.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
48%
Improvement Value:$107,200
52%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+7.0%
2024$4,885+6.5%
2023$4,588+3.3%
2022$4,442+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook 3644, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1965