Skip to content

478 Barnacle RoadForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2011

Property Information

Block226.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1040
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
53%
Improvement Value:$90,700
47%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,870+7.0%
2024$4,553+6.5%
2023$4,276+3.3%
2022$4,140+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14755, Page 1014

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 10916, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1969