Skip to content

478 Commodore DriveForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block226.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0986
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage986
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
54%
Improvement Value:$84,600
46%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+7.0%
2024$4,349+6.5%
2023$4,085+3.3%
2022$3,955+1.8%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 15755, Page 560Recorded3/3/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12021, Page 1282

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 10402, Page 186

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4874, Page 987

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3794, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1965