Skip to content

30 Parkers Point BlvdForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block226.03
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1194
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,194
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
48%
Improvement Value:$113,200
52%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,027+7.0%
2024$4,700+6.5%
2023$4,414+3.3%
2022$4,274+1.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,194DeedBook 19816, Page 1615Recorded10/11/2024

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 15544, Page 1696

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10944, Page 463

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10529, Page 1683

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5617, Page 759

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4885, Page 95

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4683, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1968