Skip to content

477 Barnacle RoadForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2011

Property Information

Block226.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1114
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,114
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
43%
Improvement Value:$129,500
57%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,642+33.3%
2024$4,232+6.9%
2023$3,960+3.5%
2022$3,825+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 10951, Page 610

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5405, Page 619

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3857, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1968