Skip to content

464 Barnacle RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block226.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1159
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,159
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
50%
Improvement Value:$102,000
50%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,907+7.4%
2024$4,571+6.9%
2023$4,278+3.5%
2022$4,133+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,159DeedBook 19674, Page 85Recorded5/6/2024

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4591, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1970