Skip to content

455 Barnacle RoadForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block226.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1464
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,464
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
45%
Improvement Value:$125,200
55%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,770+7.0%
2024$5,394+6.5%
2023$5,066+3.3%
2022$4,905+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,464DeedBook 19828, Page 1207Recorded10/25/2024

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 15610, Page 1044Recorded8/12/2013

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 12682, Page 606

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4829, Page 677

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4118, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1971