Skip to content

37 Parkers Point BlvdForked River, NJ 08731

Built 1977

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block226.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-L-BIG 1992
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,992
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,700
51%
Improvement Value:$208,200
49%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,767+15.1%
2024$9,355+6.5%
2023$8,787+3.3%
2022$8,506+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,992DeedBook 18419, Page 102Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,992DeedBook 18419, Page 97Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 16900, Page 161Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3845, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1977