Skip to content

466 Newport RoadForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block226.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1589
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,589
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
44%
Improvement Value:$132,600
56%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,983+7.0%
2024$5,593+6.5%
2023$5,253+3.3%
2022$5,086+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,589DeedBook 18379, Page 837Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12099, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1970