Skip to content

47 Saltspray DriveForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Sep 19, 2005

Property Information

Block226.12
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 2632
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,700
57%
Improvement Value:$174,200
43%
Total Assessment$406,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,311+7.0%
2024$9,639+6.5%
2023$9,054+3.3%
2022$8,765+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000
DeedBook 12836, Page 1265

Property Built

Built

Year Built: 1984