Skip to content

7 Dolphin CourtForked River, NJ 08731

Built 1980

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 29, 2003

Property Information

Block226.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1541
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,541
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,100
59%
Improvement Value:$162,100
41%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,014+7.0%
2024$9,362+6.5%
2023$8,793+3.3%
2022$8,513+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11850, Page 1509

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5745, Page 299

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5535, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3781, Page 91