Skip to content

5 Mill StreetForked River, NJ 08731

Built 1931

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 7, 1989

Property Information

Block229
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 1200
Dwellings2
ZoningC150
Sq Footage1,200
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
53%
Improvement Value:$88,200
47%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+7.0%
2024$4,508+6.5%
2023$4,234+3.3%
2022$4,099+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4743, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1931