Skip to content

113 Marine PlazaForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block236
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF-O 1656
Dwellings1
ZoningC100
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,500
43%
Improvement Value:$150,400
57%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,687+7.0%
2024$6,252+6.5%
2023$5,872+3.3%
2022$5,684+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 16331, Page 444Recorded3/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987