Skip to content

400 Brigantine RoadForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2011

Property Information

Block239
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1176
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
50%
Improvement Value:$103,800
50%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,291+7.0%
2024$4,946+6.5%
2023$4,646+3.3%
2022$4,498+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 11759, Page 630

Property Sale

SaleMulti
$53,800
DeedBook 3970, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1978