Skip to content

121 Oakwood PlaceForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block242
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1312
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,312
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
42%
Improvement Value:$141,500
58%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,145+7.0%
2024$5,745+6.5%
2023$5,396+15.7%
2022$4,663+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 18141, Page 850Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 14644, Page 840

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4459, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1986