Skip to content

409 Brigantine RoadForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block243
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1+AG 1409
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,409
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
44%
Improvement Value:$130,400
56%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,664+7.3%
2024$5,279+6.8%
2023$4,943+3.5%
2022$4,777+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,409DeedBook 19840, Page 1105Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12205, Page 1779

Property Built

Built

Year Built: 1972