Skip to content

121 Bay AvenueForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block271
Lot28.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF-L 2886
Dwellings2
ZoningC100
Sq Footage3,966
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
34%
Improvement Value:$299,100
66%
Total Assessment$450,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161+7.1%
2024$10,418+6.6%
2023$9,769+3.4%
2022$9,449+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,886DeedBook 16826, Page 1398Recorded8/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969