Skip to content

110 Station DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block275
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SB-AG-UG 1868
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,868
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$183,500
66%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+7.0%
2024$7,657+6.5%
2023$7,191+3.3%
2022$6,962+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,868DeedBook 19231, Page 1858Recorded11/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968