Skip to content

123 East Railroad AveForked River, NJ 08731

Built 1999

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 6, 2001

Property Information

Block278
Lot4.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2164
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,164
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
24%
Improvement Value:$266,300
76%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+7.0%
2024$8,299+6.5%
2023$7,794+3.3%
2022$7,545+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10524, Page 1910

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5647, Page 971