Skip to content

110 Caldwell AvenueForked River, NJ 08731

Built 1920

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block279
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF-O 1250
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage1,250
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
56%
Improvement Value:$75,400
44%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,343+7.0%
2024$4,060+6.5%
2023$3,814+3.3%
2022$3,692+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 12818, Page 172

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 11199, Page 1720

Property Sale

Sale
$46,735
DeedBook 10428, Page 1728

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5564, Page 689

Property Sale

Sale
$25,100
DeedBook 5513, Page 490

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4244, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1920