Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1 Lacey RoadForked River, NJ 08731
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2023
Property Information
Block281
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page18
Building Details
Building Class---
DescriptionSHOPPING C
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage---
Acreage2.2
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$765,600
31%
Improvement Value:$1,734,400
69%
Total Assessment$2,500,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $63,350 | +7.0% |
| 2024 | $59,225 | +6.5% |
| 2023 | $55,625 | +3.3% |
| 2022 | $53,850 | +1.8% |
Property History
No events match the selected filters.