Skip to content

32 East Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1956

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block284.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1311
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,311
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
52%
Improvement Value:$114,700
48%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,023+7.0%
2024$5,631+11.4%
2023$5,053+3.3%
2022$4,892+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 17002, Page 1382Recorded1/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956