Skip to content

24 East Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1966

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block284.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1+AG 1334
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,334
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
57%
Improvement Value:$110,500
43%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+7.0%
2024$6,053+6.5%
2023$5,685+3.3%
2022$5,503+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5739, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1966