Skip to content

7 Melwen DriveForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block284.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SB-R-1AG 1212
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,212
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
41%
Improvement Value:$151,500
59%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,500+7.0%
2024$6,076+6.5%
2023$5,707+3.3%
2022$5,525+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,212DeedBook 19442, Page 269Recorded7/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1971