Skip to content

11 Melwen DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Dec 15, 1989

Property Information

Block284.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1164
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,164
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
54%
Improvement Value:$88,900
46%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,888+7.0%
2024$4,570+6.5%
2023$4,292+3.3%
2022$4,155+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4807, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1972