Skip to content

8 Horner LaneForked River, NJ 08731

Built 1920

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
May 4, 2012

Property Information

Block284.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-UG 0605
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage605
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
66%
Improvement Value:$44,500
34%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,317+7.0%
2024$3,101+6.5%
2023$2,913+3.3%
2022$2,820+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 15216, Page 1268

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12843, Page 390

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 11338, Page 618

Property Sale

Sale
$63,990
DeedBook 4578, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1920