Skip to content

109 Jones RoadForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block285
Lot70.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3852
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage3,852
Acreage2.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,100
31%
Improvement Value:$371,200
69%
Total Assessment$534,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,539+7.4%
2024$12,608+6.5%
2023$11,841+3.3%
2022$11,464+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft3,852DeedBook 15625, Page 818Recorded8/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 12908, Page 1024