Skip to content

115 Jones RoadForked River, NJ 08731

Built 1950

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block285
Lot79.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0956
Dwellings2
ZoningR80
Sq Footage956
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
54%
Improvement Value:$93,400
46%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,091+7.0%
2024$4,759+6.5%
2023$4,470+18.2%
2022$3,782+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$202,500
Sq Ft956DeedBook 17930, Page 976Recorded6/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950