Skip to content

202 E Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1871

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block287
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-4UG 2694
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,694
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
36%
Improvement Value:$224,800
64%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,884+7.0%
2024$8,306+6.5%
2023$7,801+3.3%
2022$7,552+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5700, Page 510

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4163, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1871