Skip to content

17 Davenport'S LandingForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block287
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-1BG 1774
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,774
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$178,600
67%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,756+7.0%
2024$6,316+6.5%
2023$5,932+3.3%
2022$5,743+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,774DeedBook 19353, Page 1651Recorded4/18/2023

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4976, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1992