Skip to content

9 Davenport'S LandingForked River, NJ 08731

Built 1995

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block287
Lot7.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 1931
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,931
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
29%
Improvement Value:$233,600
71%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+7.2%
2024$7,546+3.1%
2023$7,322+8.6%
2022$6,744+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,931DeedBook 17727, Page 1440Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10176, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5210, Page 200

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4920, Page 612