Skip to content

330 Southwinds DriveForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 22, 2016

Property Information

Block291
Lot4.03
QualifierC30
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT 30 2040
Dwellings1
ZoningC100
Sq Footage1,500
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
38%
Improvement Value:$219,500
62%
Total Assessment$356,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,034+7.0%
2024$8,445+6.5%
2023$7,932+3.3%
2022$7,679+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 16328, Page 736Recorded3/1/2016

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12645, Page 1612

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10196, Page 370

Property Sale

Sale
$180,250
DeedBook 4854, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1987