Skip to content

336 East Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block291
Lot4.03
QualifierC36
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT 36 0720
Dwellings1
ZoningC100
Sq Footage720
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
59%
Improvement Value:$97,000
41%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,930+7.0%
2024$5,543+6.5%
2023$5,207+3.3%
2022$5,040+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 18125, Page 248Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 15417, Page 819

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 13081, Page 790

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 11181, Page 1329

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10115, Page 665

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5651, Page 989

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4709, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1987