Skip to content

350 Harbour ViewForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block291
Lot4.03
QualifierC50
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT 50 0720
Dwellings1
ZoningC100
Sq Footage720
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
59%
Improvement Value:$97,000
41%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,930+7.0%
2024$5,543+6.5%
2023$5,207+3.3%
2022$5,040+1.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft720DeedBook 18889, Page 231Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 13493, Page 713

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 11630, Page 1718

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10930, Page 722

Property Sale

Sale
$52,348
DeedBook 5511, Page 801

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5528, Page 575

Property Sale

Sale
$108,150
DeedBook 4855, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1987