Skip to content

356 Captain'S WalkForked River, NJ 08731

Built 1987
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2008

Property Information

Block291
Lot4.03
QualifierC56
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT 56 0720
Dwellings1
ZoningC100
Sq Footage720
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
59%
Improvement Value:$97,000
41%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$2,255+5.5%
2007$2,137+4.2%
2006$2,050+6.3%
2005$1,928+7.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5660, Page 475

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5018, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1987