Skip to content

East Lacey Road(Block 291 Lot 5.02)Forked River, NJ 08731

Commercial

Last Sale Price
$4,700,000
Last Sale Date
Mar 19, 2014

Property Information

Block291
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC100
Sq Footage---
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
29%
Improvement Value:$38,300
71%
Total Assessment$54,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,376+7.0%
2024$1,286+6.5%
2023$1,208+3.3%
2022$1,170+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$4,700,000
DeedBook 15800, Page 1272

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 12729, Page 43