Skip to content

300-302 No. Main StreetForked River, NJ 08731

Built 2010
Commercial

Last Sale Price
$28,000,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block314.01
Lot29.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
DescriptionALDI & RETAIL
Dwellings1
ZoningC200
Sq Footage---
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,135,000
37%
Improvement Value:$1,965,000
63%
Total Assessment$3,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$140,462+7.0%
2024$131,316+6.5%
2023$123,334+3.3%
2022$119,398+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010