Skip to content

232 No Main StreetForked River, NJ 08731

Vacant Land

Last Sale Price
$28,000,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block314
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage---
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$507,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,860+7.0%
2024$12,023+6.5%
2023$11,292+3.3%
2022$10,932+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,600,000
DeedBook 12786, Page 186

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 10137, Page 1856

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4494, Page 981