Skip to content

3 Pheasant RunForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block315.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF-AG 2512
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,512
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
29%
Improvement Value:$197,700
71%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,088+7.0%
2024$6,626+6.5%
2023$6,223+3.3%
2022$6,025+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4341, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1973