Skip to content

9 Pheasant RunForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block315.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2058
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,058
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
34%
Improvement Value:$172,200
66%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,631+7.0%
2024$6,200+6.5%
2023$5,823+3.3%
2022$5,637+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972