Skip to content

14 Bobwhite CourtForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block315.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1472
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,472
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
45%
Improvement Value:$112,400
55%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,154+7.0%
2024$4,819+6.5%
2023$4,526+3.3%
2022$4,381+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 17978, Page 1519Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4620, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1972