Skip to content

30 Jones RoadForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Jan 15, 1998

Property Information

Block315
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-3UG 2148
Dwellings1
ZoningSGF
Sq Footage2,148
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
41%
Improvement Value:$176,100
59%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,605+7.0%
2024$7,109+6.5%
2023$6,677+3.3%
2022$6,464+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5547, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1974