Skip to content

219 No Main StreetForked River, NJ 08731

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block319
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage1,886
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$598,800
80%
Improvement Value:$149,700
20%
Total Assessment$748,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,967+7.0%
2024$17,732+6.5%
2023$16,654+3.3%
2022$16,123+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905