Skip to content

233 Juniper LaneForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block328
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1+AG 1372
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,372
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
47%
Improvement Value:$115,000
53%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+7.0%
2024$5,141+6.5%
2023$4,828+3.3%
2022$4,674+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000
Sq Ft1,372DeedBook 17679, Page 1181Recorded11/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 15237, Page 688

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 10181, Page 1788

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 4249, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1984