Skip to content

304 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1980

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block342
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2268
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage2,268
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
32%
Improvement Value:$212,600
68%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+7.0%
2024$7,389+6.5%
2023$6,940+3.3%
2022$6,718+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 15680, Page 1976Recorded11/8/2013

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4319, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1980